x

Замовити зворотній дзвінок

Ваше ім'я

Ваш телефон

x

Очі і вуха докторів.

Павел Гук

Ваше здоров'я

Сьогодні рідко який лікар при дослідженні хворого обмежиться лише пальпацією. При встановленні діагнозу доктора все більше покладаються на технічні засоби. Апарати дозволяють виявляти хворобу не тільки при яскраво виражених симптомах, а й на самих ранніх стадіях її протікання. А ще можуть і лікувати. Саме такою є продукція харківської фірми "Радмір". Тут техніку, що служить очима і вухами докторів, створюють з використанням космічних технологій.

На хвилі конверсії

БІЛЬШЕ півстоліття тому в Харкові для створення і випуску надточних приладів для космічних апаратів і передачі інформації з їх борту на Землю був відкритий Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань (НДІРВ). Створена тут бортова апаратура використовувалася на космічних апаратах серій "Космос" і "Океан", на станціях "Салют" і "Мир", на ракеті-носії "Енергія", яка вивела на орбіту корабель багаторазового використання "Буран". Фахівці НДІРВ неодноразово удостоювалися державних премій СРСР.

В кінці 80-х років минулого століття в зв'язку з різким скороченням замовлень оборонної та ракетно-космічної промисловості в інституті був узятий курс на конверсію. "Ракетники" зайнялися контрольно-вимірювальними приладами і системами управління для підприємств паливно-енергетичного комплексу та інших галузей народного господарства.

Ще одним конверсійним напрямком стало виробництво медичного обладнання. Слобожани взялися за проектування ультразвукових діагностичних апаратів, поклавши в їх основу приймач, який використовувався у військових цілях. Коли постало питання обслуговування харківських апаратів, що застосовуються в медицині, інститут створив дочірнє підприємство "Радмір". Згодом воно стало самостійним, повністю взявши на себе розробку і виробництво медтехніки. Таким чином все було замкнуто в єдиний технологічний цикл.

Медики женуться за імпортом

СЬОГОДНІ медичні апарати харків'ян за експлуатаційними характеристиками відповідають рівню провідних західних фірм. Більш того, техніка "Радмір" має функції, яких немає навіть у сучасних зарубіжних апаратах.

Конкуренція ж на світовому ринку медтехніки висока. Наприклад, апарати для ультразвукової діагностики роблять 15 країн. Значно менше виробників цифрових мамографів. Ці прилади також освоїли слобожани. Вони дозволяють підвищити виявлення патології грудних залоз на ранніх стадіях захворювання. У той же час доза опромінення при обстеженні молочної залози цією технікою зменшується в два рази. Причому у харків'ян цей апарат вийшов самим малогабаритним в світі. Рекомендації щодо поліпшення функціональності апаратів приладобудівникам дають клініки, куди техніка відправляється на апробацію.

Сьогодні в Україні експлуатуються понад півтори тисячі харківських УЗД-апаратів - кожен третій. Воно й зрозуміло. Адже слобожанська техніка дешевша закордонної в два-чотири рази.

Незважаючи на дешевизну вітчизняного обладнання, деякі медичні установи купують подібне імпортне. За останні три роки частка української медтехніки в загальному обсязі закупівель знизилася майже втричі. Хоча діє положення про мінімізацію впливу фінансової кризи, що передбачає імпорт тільки тих товарів, які в нашій країні не випускаються.

- Кабінет міністрів обіцяв навести порядок у закупівлях медичної техніки, але поки так нічого і не змінилося, - констатує голова правління ВАТ "Науково-дослідний інститут радіотехнічних вимірювань" Олександр Верещак. - Замовлень на цей рік від МОЗ досі не маємо.

Поки вітчизняні покупці думають, харків'яни продають свою апаратуру за кордон. Вона великими партіями поставляється в Росію і Білорусь і в дещо менших обсягах в Китай, Південну Корею і Бразилію. На експорт йде шоста частина продукції з маркою "Радмір". Інтерес до неї проявляють і країни Близького Сходу, Африки. Найближчим часом слобожани планують отримати міжнародний сертифікат якості на свою апаратуру. Це дозволить значно розширити ринки збуту.

І діагноз ставить, і лікує

ХАРКІВ'ЯНИ навчили свої апарати не тільки діагностувати хворого, але і лікувати його. Один з них лікує простатит і аденому передміхурової залози. Причому позбавляє від хвороби за один-два часових сеанса. Підприємство "Радмір" здатне випускати в рік сотню таких апаратів. Але медичні установи поки не дуже активно їх купують. Відповідно, хворі не мають можливості скористатися цим методом. Переважна більшість змушена вдаватися до хірургічного втручання.

- В Україні ніхто не випускає фізіотерапевтичні апарати, - каже директор "Радмір" Сергій Литвиненко. - А вони потрібні в санаторіях, в поліклініках, де експлуатуються апарати 30-40-річної давності. Вирішили зайняти цю нішу.

За останні пару років конструктори "Радмір" створили шість таких приладів. Вони призначені для лікування захворювань легенів, серцево-судинної системи, органів малого таза, опорно-рухового апарату, шлунково-кишкового тракту та інших органів.

Одна з останніх розробок цього напрямку - апарат "Магнітерм". Він дозволяє боротися з онкологічними захворюваннями. Завдяки розігріву тканин микроволнами підвищується ефект від опромінення або від медикаментозного лікування.

В даний час слобожани продовжують розширювати номенклатуру фізіотерапевтичної техніки. Зокрема, вони розробляють апарати УВЧ, комп'ютерний спірометр. Останній дозволить по диханню людини визначати: це туберкульоз або якесь інше інфекційне захворювання.

Харків.

Робоча газета. – 2009. – №83. – 14 травня.